Mgr. Jana Tomanová, PhD.

Mgr. Jana Tomanová, PhD.

Nové formy PPP - co by měl pedagog vědět

Tradiční dělení PPP na mentální anorexii, bulimii a záchvatovité přejídání už nestačí. Objevují se nové formy, z nichž některé se vyskytují především ve skupině dospívajících. Jednou z nejnebezpečnějších je drunkorexie. 

Hranice pomoci - pedagog

Co může udělat pedagog a kde jsou jeho hranice? Pedagog si může především všimnout. 

Rodinná dilemata a to, co se těžko říká nahlas

Kdy pustit dítě ze silného ochranného objetí? Kdy si říct, že záchrana rodiny má přednost před záchranou jejího nemocného člena? Co se stane, když ubereme na pozornosti, kterou věnujeme PPP? 

Jak vybrat správnou cestu k pomoci a uzdravení celé rodiny

Jakmile si rodina uvědomí, že na problém sama nestačí a že je připravená přivolat na pomoc odborníky, objeví se otázka – Kde pomoc hledat, na koho se obrátit a jak vybrat skutečně dobrého odborníka? Při surfování internetem nalezneme zpravidla několik cest a forem terapie či podpory.

Rodina léčí, pokud si důvěřuje

V rodině se vedle poruchy příjmu potravy usídlí také balík pocitů a nálad. Mezi nejčastější patří pocity viny a selhání.

Porucha příjmu potravy - nezvaný člen rodiny

Rodiče si často nevědí rady jak řešit problém, který rodinu zasáhne. Mají sklon si vyčítat, že nedokážou svému dítěti i celé rodině pomoci a také se obviňují. 

Návod na rozhovor se žákem trpícím PPP

Učitel může být osobou, ke které žáci chovají důvěru, vnímají ho jako člověka, kterém se mohou svěřit se svým problémem a požádat ho o radu nebo pomoc. 

PPP ve škole

Možnosti pomoci ze strany pedagoga a jeho hranice.

Odvrácená strana preventivních programů

Primárně preventivní program je nedílnou součástí výchovně vzdělávacích možností ve škole. 

Argumentace pro rodiče

Rodiče se často cítí ztraceni v komunikaci se svým dítětem, které trpí poruchou příjmu potravy. V rodině se tento problém postupně dostává do popředí a může být až ústředním tématem každodenních hovorů. 

Strana 1 z 2
Go to top